Sprzedać samochód do skupu aut, czy poprzez komis?

Samochody w skupie aut używanychJak opłacalnie sprzedać samochód? Sprzedaż samochodu zawsze jest dużym przeżyciem i czymś do czego każdy przykłada dużą wagę. Nic w tym dziwnego, gdyż wielu posiadaczy samochodów jest do swoich aut bardzo przywiązanych. Ponadto, ich wartość zwykle wynosi wiele tysięcy złotych. Warto więc wybrać najbardziej opłacalną metodę sprzedaży.

Skup samochodów osobowych

Wydaje się, że dzisiaj coraz częściej Polacy decydują się na skup aut używanych. Wiele osób jednakże wciąż nie do końca wie czym on jest i jak właściwie działa. Z tego też powodu wciąż niektórzy trudzą się samodzielnym sprzedawaniem samochodu, co zabiera wiele czasu i często wcale nie skutkuje sprzedażą auta.

Jak przebiega handel ze skupem?

Przede wszystkim, warto wiedzieć jak przebiega handel ze skupem samochodów osobowych. Dużą zaletą tego rozwiązania zdaje się możliwość wykonania wielu czynności online. Wszystko zaczyna się w internecie, gdzie skup samochodów za gotówkę umieszcza formularz kontaktowy. Jednakże, formularz ten nie jest ograniczony jedynie do pytania o numer telefonu, czy inne dane niezbędne do kontaktu. Konieczne jest tutaj również podanie wszelkich najważniejszych informacji odnośnie samochodu. Jest to ważne, gdyż właśnie na podstawie formularza skup aut ocenia, czy w ogóle chce kupić dany samochód.

Warto podkreślić, iż nie opłaca się kłamać na tym etapie. Jeśli bowiem auto zostanie przedstawione jako bardziej atrakcyjne niż jest w rzeczywistości, skup samochodów używanych może wycofać się z transakcji. Wydaje się więc, że nie warto tracić czasu, lecz opłaca się od razu być uczciwym, szczególnie, że rzadko kiedy skup samochodów za gotówkę odrzuca jakąkolwiek ofertę.

Wycena i podpisanie umowy

Po wypełnieniu formularza najpóźniej po kilku dniach, zwykle jednak jeszcze tego samego dnia można spodziewać się telefonu od przedstawiciela skupu aut używanych. Podczas rozmowy telefonicznej sprzedawca zostanie zaproszony na spotkanie, podczas którego rzeczoznawca opłacany przez skup samochodów osobowych dokona wyceny samochodu. Oczywiście, decyzja o spotkaniu do niczego jeszcze nie zobowiązuje. Po wykonaniu wyceny można stwierdzić, że cena jest za niska i zrezygnować z transakcji bądź tez ewentualnie rozpocząć negocjacje.

Jeśli uda się porozumieć co do ceny sprzedaży zostaje przygotowana umowa. Najczęściej możliwe jest podpisanie jej zaraz po wykonaniu wyceny. Co niezwykle ważne, od razu również sprzedawcy wręczane są pieniądze za samochód lub też wykonywany jest przelew.

Sprzedaż bezpośrednia

Wciąż całkiem dużo ludzi zamiast skorzystać czy to ze skupu samochodów osobowych, czy też z komisu decyduje się wziąć sprzedaż samochodu na swoje barki. Szukają na własną rękę kupca i samodzielnie przygotowują umowę sprzedaży. Niewątpliwie, są pewne zalety takiego rozwiązania, nie jest ono jednak również pozbawione wad.

Jak znaleźć kupca?

Największy problem to znalezienie osoby chętnej na kupno samochodu. Oczywiście, mnóstwo jest dziś portali internetowych, na których można umieścić ogłoszenie o sprzedaży samochodów. Ponadto, są również gazety branżowe, można także ogłaszać się na słupach reklamowych. Jednakże, ofert sprzedaży jest bardzo wiele, przez co wiele z nich zostaje bez odpowiedzi. Jeśli nie posiada się wyjątkowo atrakcyjnego auta jego sprzedaż może być bardzo trudna. Co więcej, nawet auto o najlepszych parametrach nie koniecznie musi się łatwo sprzedać, jeśli jego cena będzie wysoka.

Problem z wyceną

Problemy ze znalezieniem kupców są często efektem nieprawidłowych wycen samochodów. Firmy typu skup aut dokonują wyceny samochodu w oparciu o jego profesjonalny przegląd. Jeśli natomiast chce się samemu sprzedać auto również samodzielnie trzeba dokonać wyceny, co zdecydowanie nie jest najprostszym zadaniem. Zdarza się, że ustalona cena jest po prostu zbyt wysoka. Ludzie mają skłonności do tego, aby odrobinę zawyżać wartość swojej własności, dotyczy to również samochodów.

Z drugiej strony, zdarza się, że ktoś jest bardzo zadowolony, gdyż niezwykle szybko udało mu się znaleźć kupca na samochód. W takiej sytuacji nieraz okazuje się, że udało się to tylko dlatego, że cena była zbyt niska. W takiej sytuacji sprzedawca jest po prostu stratny.

A może komis?

Komisów w naszym kraju jest mnóstwo. Wydaje się jednak, że powoli ich popularność maleje, między innymi na rzecz skupów samochodowych. Tym nie mniej, nadal komisy mają wielu klientów.

Pośredniczenie a nie handel

Warto mieć na uwadze, że komis nie jest stroną transakcji, lecz jedynie pośrednikiem. O ile skup samochodów za gotówkę płaci za samochód, o tyle komis nie płaci za nic, lecz pobiera pieniądze od stron transakcji. Warto zauważyć, że przeważnie pobiera pieniądze od obu stron transakcji. Kupiec płaci bowiem za samochód, a pieniądze te przekazywane są do sprzedawcy. Jednakże, również sprzedawca musi zapłacić za to, że komis pośredniczył w transakcji. Coraz więcej komisów jednak przerzuca odpowiedzialność za opłacenie prowizji ze sprzedawcy na kupca. Dzięki temu nieco bardziej opłacalne jest sprzedawanie samochodu przez komis, jednak trwa dłużej, gdyż znalezienie chętnych kupców jest trudniejsze ze względu na wyższy koszt kupna auta.

Przedłużająca się sprzedaż

Tym co również powinno zniechęcać do sprzedawania aut poprzez komisy jest ryzyko długiego oczekiwania na kupca. W każdym komisie znajduje się co najmniej kilkanaście samochodów, zwykle natomiast jest ich kilkadziesiąt. Dlatego też, prawdopodobieństwo tego, że klient odwiedzający komis zainteresuje się akurat tym konkretnym umieszczonym przez nas samochodem jest niewielkie. Zdarza się, że auto stoi na parkingu w komisie przez wiele miesięcy, przez które sprzedawca nic nie zarabia, a na dodatek jest pozbawiony możliwości korzystania z samochodu.

Na co się zdecydować?

Ostateczna decyzja powinna być podjęta po odpowiedzi na pytanie o to jak bardzo spieszy nam się ze sprzedażą, czy zależy nam na otrzymaniu maksymalnie wysokiej ceny za samochód oraz ile aut chcemy sprzedać. W większości wypadków wybór padnie na skup samochodów używanych, jednak czasem atrakcyjniejsza może być sprzedaż bezpośrednia lub nawet komis.



Podobne: