Polska literatura kobieca - 5 dobrych tytułów

Polska literatura kobiecaLiteratura adresowana do kobiet to pojęcie niezwykle obszerne, a w ostatnich czasach przeżywające swój renesans. Pojawiły się nawet wydawnictwa specjalizujące się tylko i wyłącznie w tego typu literaturze, co dobitnie świadczy o zapotrzebowaniu na książki obyczajowe adresowane do płci pięknej. I choć niektórzy dość krytycznie patrzą na tego typu pozycje książkowe i ironicznie nazywają je "czytadłami" to niewątpliwie tego typu literatura po prostu się sprzedaje. Jakie książki chętnie czytają kobiety?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - kobiety czytają takie książki, które pokazują znaną im rzeczywistość i problemy, z którymi stykają się na co dzień. Panie lubią również powieści pełne humoru, pozwalające się odprężyć. Ważny jest również ciekawy temat oraz barwni i wielowymiarowi bohaterowie. Jakie książki są warte uwagi w 2021 roku?

Polska literatura kobieca - 5 tytułów

1. "Zjadacz czerni 8" Katarzyna Grochola (Wydawnictwo Literackie 2021)

Już sam tytuł wydaje się intrygujący i koniecznie warto sprawdzić, jak go można odczytać. Najnowsza książka Grocholi to zbiór kilku rzekomo odrębnych opowiadań, które układają się w jedną całość i tworzą refleksyjną opowieść o życiu. Grochola podkreśla, jak ważny jest drugi człowiek, choć w codziennym zabieganiu i skoncentrowaniu na sobie często o tym zapominamy. Wszystkie opowiadania są warte uwagi, jednakże dwa są szczególne.

"Czterdzieści osiem godzin"
To przejmująca opowieść o życiu, śmierci i cienkiej nici, która je łączy. Narratorem jest mężczyzna, który nie może pogodzić się z chorobą ukochanej żony Alicji. Jest w stanie sprzeciwić się własnym zasadom, odrzucić to, co było dla niego istotne, by tylko kobieta przeżyła operację. Jest to piękna historia o poświęceniu, pragnieniu bycia z drugą osobą za wszelką cenę, roli przypadku, a także cudów, które dzieją się, a my ich nie dostrzegamy.

"Zmierzch"
W kolejnym, niezwykle smutnym opowiadaniu "Zmierzch" poznajemy historię mężczyzny, który doświadczył prawdziwej, odwzajemnionej miłości, jednak w tragicznych okolicznościach ją utracił. Grochola uświadamia czytelników, że prawdziwa bliskość wymaga poświęceń, skupienia się na drugiej osobie, rozmowie i szczerości. Nie zawsze pieniądze czy dobra praca to antidotum na wszystko.

2. "Kłamstewka" Nina Majewska - Brown (Bellona, Warszawa 2020)

Powieść "Kłamstewka" skłania do poznania innych książek autorki. Główną bohaterką utworu jest 40-letnia Pola, która prowadzi prywatną praktykę lekarską. W życiu osobistym nie układa się jej zbyt dobrze. Po nieudanym epizodzie małżeńskim dość sceptycznie podchodzi do związków damsko-męskich. Pola jest jednak na swój spokój szczęśliwa. Ma kochających rodziców, przyjaciół, dobrą pracę i spokojne, ułożone życie. Kiedy na jej drodze pojawia się Krzysztof Pola nie wierzy, że można być tak szczęśliwym. Powieść czyta się jednym tchem, ponieważ autorka wprowadza zaskakujące zwroty akcji. Walorem tej opowieści jest nie tylko ciekawa fabuła, ale przede wszystkim refleksje, które pojawiają się po jej przeczytaniu. Czy naprawdę znamy swoich bliskich? Dlaczego tak szybko ufamy ludziom? Dlaczego nie dostrzegamy zła tkwiącego w drugim człowieku? "Kłamstewka" zaskoczą i zaintrygują nawet najbardziej wybrednych czytelników. Ta powieść spodoba się nie tylko płci pięknej.

3. "Zaczarowane" Natasza Socha (Wydawnictwo Edipresse, Warszawa 2021)

Poczucie humoru Nataszy Sochy oraz jej niecodzienne spojrzenie na rzeczywistość jest na niesamowicie wysokim poziomie. Tym razem temat jest poważny i dość trudny, jednak Socha nie wychodzi z formy. Powieść "Zaczarowane" powinna znaleźć się w kanonie lektur do przeczytania przez wszystkie dziewczyny i kobiety. Dlaczego? By nas ostrzec i wzbudzić czujność. Socha przedstawia historie czterech kobiet, które padły ofiarą oszusta matrymonialnego. Zostały wykorzystane, oszukane, okradzione, zmanipulowane, często pozbawione pomocy ze strony rodziny czy stróżów prawa. Martyna, Anna, Jadwiga i Karolina to kobiety pochodzące z różnych światów, mające inne priorytety, spojrzenie na świat, sytuację życiową. Wszystkie jednak zaufały mężczyźnie, który okazał się oszustem. Dorian był taki, jaki powinien być mężczyzna. Czuły, kochający, pomocny, a jednocześnie silny, męski i władczy. Doskonale odgrywał swoją rolę. Obsypywał komplementami, wyznawał miłość, poświęcał swój czas i był nieziemskim kochankiem. W rzeczywistości był wyrachowanym, obłudnym i wyjątkowo perfidnym człowiekiem. Książka pokazuje z jednej strony naiwność kobiet i pragnienie bycia kochaną, ale z drugiej siłę płci pięknej. Gdyby nie determinacja i odwaga Martyny, Anny, Jadwigi i Karoliny Dorian uwodziłby kolejne kobiety, szantażował je i pozbawiał dorobku życia. Bywamy naiwne, nie zawsze myślimy racjonalnie, ale kiedy trzeba stawiamy czoła problemom i walczymy o swoje. Książka tchnie optymizmem, ponieważ pokazuje, że jesteśmy silne i zdeterminowane. Powieść czyta się jednym tchem, zresztą jak wszystkie utwory Nataszy Sochy.

4. "Mocna więź" Magdalena Majcher (WAB, Warszawa 2021)

Nowa powieść autorki odbiega nieco od tego, czym raczy nas do tej pory powieściopisarka. Majcher napisała książkę inspirowaną prawdziwą historią Anny Garskiej i jej mamy Michaliny. Wydawca reklamuje "Mocną więź" jako powieść "o potędze matczynej miłości i zbrodni prawie doskonałej". Anna to młoda, szczęśliwa kobieta, matka, żona, która pewnego dnia znika. Po prostu znika. Pojawia się szereg pytań, wątpliwości, niedowierzanie, strach i przeczucie, że wydarzyła się tragedia. Historię Anny Garskiej poznajemy z relacji jej matki Michaliny. Kobiety silnej i walczącej każdego dnia o odnalezienie córki. Majcher stworzyła poruszający obraz kobiety, która się nie poddaje, upada i wstaje. O zbrodnię oskarżony został mąż Anny, choć ciała kobiety nie znaleziono do dnia dzisiejszego. I znowu pojawia się pytanie. Jak dobrze znamy ludzi, którzy nas otaczają? Czy uśpione zło tkwi w każdym z nas i czeka na dogodny moment, by wybuchnąć ze zdwojoną siłą? Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy nagle znika najbliższy członek rodziny? Trudna i bulwersująca historia, która porusza do łez.

5. "Powrót z Bambuko" Katarzyna Nosowska (Wielka Litera, 2020)

Katarzynę Nosowską znają wszyscy jako znakomitą autorkę tekstów oraz wokalistkę święcącą triumfy z zespołem Hey w latach 90-tych. Zdaje się, że piosenkarka radzi sobie też doskonale jako pisarka. "Powrót z Bambuko" to zbiór niezwykle celnych felietonów na temat relacji międzyludzkich, związków damsko-męskich czy wpływu dzieciństwa na życie człowieka. Jednym z ciekawszych felietonów jest "Pierwsza komunia". To szczera opowieść o tym, jak dorośli wtłaczają dzieci w formę nieśmiałości i jak w późniejszym życiu trudno jest odbudować pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Myślę, że każdy z nas ma w swojej osobistej biografii sytuacje, które wpływają na zachowanie, wybory i podejście do życia. Walorem tych felietonów jest szczerość autorki, trafne spostrzeżenia, humor, a także dystans do samego siebie. Nie każdy to potrafi. Tylko człowiek dojrzały i pogodzony ze sobą jest w stanie przelać na papier takie historie.

Krytycy negują walory artystyczne literatury kobiecej, jednak na półkach księgarń odnajdziemy też książki dobrze napisane, ciekawe, podejmujące ważny temat i zmuszające do refleksji. Wspomniane tytuły doskonale wpisują się na listę książek, na którą warto zwrócić uwagę.



Podobne:
Kultura mody - klasyczne ponadczasowe inspiracje

Historia modyModowe klasyki są jak solidne fundamenty w świecie inspiracji modowych, które przetrwają próbę czasu i stanowią niezawodną bazę wielu sty

Opera - definicja, historia, przykłady: "Straszny dwór", "Carmen"

OperaOpera to według słownika języka polskiego "sceniczny dramat muzyczny, wykonywany przez śpiewaków, tancerzy i orkiestrę, złożony z arii, duetów, chórów i

Czym jest groteska? Definicja, cechy, funkcje groteski

GroteskaO grotesce mówi się wiele. Przez jednych negowana, dla innych będąca źródłem frywolności w sztuce, występuje w dziełach literackich, muzycznych, pl