Moda kreowana przez media

Moda kreowana przez mediaModa oznacza potrzebę naśladowania innych. Najdobitniej kojarzy się z ubiorem i potrzebą posiadania ubrań, które w danym czasie uznawane są za stylowe. Moda ma jednak szerze znaczenie. Może przejawiać się w różnych dziedzinach życia społecznego. Kreowanie mody odbywa się często za pomocą mediów, zarówno tych tradycyjnych jak radio, prasa czy telewizja, ale również poprzez różnego rodzaju portale społecznościowe czy blogi. Media kreują modę na różne aktywności.

Ponad dziesięć lat temu stacja TVN zaczęła nadawanie programu "Taniec z gwiazdami", który szybko stał się hitem i rozpoczął proces rozpowszechnienia mody na taniec w całej Polsce. Kolejne edycje, których stacja TVN zrealizowała aż trzynaście, rozpowszechniły taniec w całym kraju. Otwierały się kolejne szkoły tańca, a sami tancerze stali się rozpoznawalni. Dwa lata po emisji "Tańca z gwiazdami" stacja TVN poszła o krok dalej i rozpoczęła emisję kolejnego programu poświęconego tańcu, mianowicie "You can dance - po prostu tańcz". Ta pozycja była połączeniem talent show i programu tanecznego, ponieważ uczestnikami byli nikomu wcześniej nieznani ludzie wyłaniani z castingu. Doszło do sytuacji, w której tańcem zainteresowali się zwykli ludzie kuszeni sławą, nagrodą i możliwością rozwijania swoich umiejętności. Kolejne edycje rozpowszechnił tylko modę na taniec, a następne programy jak choćby wyprodukowany przez stację Polsat "Got to dance - tylko taniec" zdawały się wzmacniać modę na taniec. "Taniec z gwiazdami" powrócił w roku 2014 za sprawą stacji Polsat, która ponownie rozpoczęła emisję programu. Telewizja wykreowała modę, na taniec, która od ponad dziesięciu lat nie ustaje i zaszczepia w młodych ludziach chęć nauki tańca zarówno standardowego jak i nowoczesnego.

Inną modą wykreowaną przez programy telewizyjne jest moda na gotowanie. Za sprawą programu "Kuchenne rewolucje" prowadzonego nieprzerwanie od 2010 roku przez Magdę Gessler rozwinęła się świadomość kulinarna Polaków. Program ukazał mankamenty polskiego przemysłu gastronomicznego, uwypuklił bylejakość barów i restauracji oraz nauczył patrzeć restauratorom na ręce. Kilka lat później miała premiera programu "Masterchef Polska" czyli polska wersja zachodniego formatu prowadzonego przez Gordona Ramsaya. Program pokazywał zmagania o tytuł najlepszego szef kuchni wyłonionego z castingów. Programy kulinarne nabrały nowego blasku. Nastała era gotowania i to gotowania, w którym wykonawcami stali się zwykli ludzie, a nie gwiazdy pokazywane przez lata w telewizji. Oni z kolei stali się jurorami, mentorami dla uczestników. Kolejne programy na amerykańskich licencjach produkowane przez Polsat takie jak "Top Chef" czy "Hell's Kitchen" podtrzymują pozycję gotowania, które stało się modne. Jeszcze kilka lat temu bowiem gotowanie zamierało i traktowane było jako konieczność dla ludzi niemogących sobie pozwolić na jadanie poza domem. W chwili obecnej kuchnia stała się miejscem, w którym trzeba umieć coś przygotować, a bycie kulinarnym ignorantem stanowi przejaw zacofania. Wspomniane programy telewizyjne uruchomiły lawinę inicjatyw również w Internecie. Coraz więcej ludzi prowadzi blogi kulinarne czy też poświęcone gotowaniu kanały na przykład na youtubie. Telewizja zaszczepiła w ludziach nawyk gotowania, podwyższyła świadomość Polaków dotycząca odżywiania i stałą się prekursorem lawiny inicjatyw, które możemy obserwować również w sieci.

Kolejnym trendem lansowanym przez media jest sama moda. Za sprawą programu "Top Model" nadawanego od 2010 roku świat modelingu w kraju zyskał nową świeżość. Zmagania kandydatek na modelki (a od czwartej edycji również na modeli) pogłębiły świadomość społeczeństwa na temat tego zawodu, który obecnie nie jest już postrzegany jako zajęcie proste i mało wymagające. Program ukazał bowiem trudy tego zawodu i uwydatnił cechy, które każda modelka i każdy model powinni posiadać. Stacja TVN poszła o krok dalej rozpoczynając nadawanie w 2014 roku programu przeznaczonego dla projektantów. Chodzi mianowicie o "Project Runway". Tym razem ukazany został proces projektowania i realizacji projektów związanych ubraniami. Zestawiając z jednej strony konkurs modelingowy z rywalizacją projektantów ukazany w pełni został świat mody. Świadomość Polaków względem świata mody, postrzeganego do tej pory jako elitarnego, nieco zamkniętego, pozwoliło na swoisty "boom modowy", który przejawia się większym zainteresowaniem modą. Powstaje coraz więcej profili modelek, a także blogi o tematyce modowej. Pojawiły się "szafiarki", które starają się zaistnieć dzięki prezentowanym przez siebie stylizacjom głównie za pośrednictwem blogów czy portali społecznościowych takich jak Facebook czy Istagram.

Telewizja niewątpliwie wyznacza nowe trendy i realizacją kolejnych programów (głównie na zagranicznych licencjach) zaszczepia modę na coraz to nowe dziedziny sztuki i kultury. Co będzie następne? Być może będzie to urodomania lub moda na bieganie czy też szerzej mówiąc zdrowy tryb życia. Kultura fitness, propagowana ostatnio w mediach zarówno tradycyjnych jak i społecznościowych, przebija się ostatnio na pierwszy plan. Pomimo braku programów telewizyjnych związanych z takimi formami aktywności bieganie staje się coraz bardziej popularne i propagowane przez media, co ma swoje odbicie w liczbie osób uprawiających ten sport. Coraz częściej można usłyszeć o maratonach czy półmaratonach w różnych miastach Polski, w których udział biorą lub gorąco namawiają do niego znani Polacy. Bardzo często można usłyszeć w mediach o akcji "Pomoc mierzona kilometrami", która dzięki wysiłkowi tysięcy ludzi pomaga najbardziej potrzebującym. Ponadto Ewa Chodakowska czy Anna Lewandowaska stały się ikonami i sportowymi guru dla wielu Polek.

Propagowanie mody na aktywności, które pokazują piękno sztuki czy sportu i zachęcają do pozytywnych zachowań sprawiają, że media zaczęły spełniać również funkcję propagująco-edukacyjną. Dzięki wspomnianym programom czy akcją młodzi ludzi zachęcani są do własnego rozwoju zarówno poprzez taniec, modę czy też zdrowe podejście do odżywiania się i realizowanie się gotując. Obecnie w Polsce biega coraz więcej osób i nie wiadomo w jakim kierunku pójdzie ta moda.Podobne:
Filozofia w Fantastyce

Filozofia w fantastyceFilozofia stała się w naszych czasach czymś więcej niż nauką. Filozofia dzięki swojej rozbudowanej różnorodności jest w stanie zbada

Oglądanie filmów a emocje, odczucia i wrażenia

Emocje podczas oglądania filmuZazwyczaj recenzje filmów skupiają się na refleksji nad przedstawioną historią. Zarówno wśród profesjonalnych

Duchy są różne, tak jak różni są ludzie... ale po co literaturze zjawy, sny i wizje?

ZjawaLegendy i ludowe podania - to tam występowały zagadkowe istoty, duchy i zjawy, które na przestrzeni wieków stawały się inspiracją dla pisarzy i poetów. Zakor